Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého

Od , v kategorii Novinky - .

V poslední době se velmi rád na Svobodném Názoru vracím k prvnímu československému prezidentovi T. G. Masarykovi. Není tomu tak jen proto, že si letos připomínáme 100 let naší samostatnosti. Masarykův mravní étos se stává v těchto dobách opět aktuální výzvou. Proto jsem si při tomto svém zamyšlení vypůjčil jeden z citátů prezidenta Osvoboditele.

V pondělí proběhla v Praze demonstrace proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka šéfem sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Důvod nespokojenosti je dostatečně znám. Je jím Ondráčkovo působení v předlistopadovém Pohotovostním pluku Veřejné bezpečnosti, který zasahoval proti demonstrantům například během Palachova týdne na počátku roku 1989.

Plně tento motiv respektuji. Lidé mají ve svobodné a demokratické zemi právo vyjádřit svůj názor. Po vzoru Masarykova výroku tak snáším mínění druhého.

Jsou ale věci, se kterými nemohu v žádném případě souhlasit. Bez obalu jsem to už uvedl na svém Twitteru. Demonstrace, které byly mimochodem mnohem početně slabší, než ty v květnu loňského roku, okamžitě zneužili neúspěšní politici a kandidáti, kteří nedokázali v demokratických a svobodných volbách přesvědčit občany. V pondělí se tak horečně a nevkusně lepili na náměstí jako vosy na med.

Co však považuji za mnohem horší, je vyústění pražské demonstrace v klasický nenávistný antizemanovský útok. V hnusný útok na člověka, který byl kvůli nesouhlasu s okupací Československa v roce 1968 vyhozen z práce. V hnusný útok na člověka, který ještě před listopadem 1989 publikoval odvážný článek v Technickém magazínu, který zaujal tehdy ještě disidenta Václava Havla. Připomínám, že Miloš Zeman byl za své postoje za minulého režimu z práce vyhozen celkem třikrát.

Je zcela zřejmé, že pod povrchem demonstrací se skrývá frustrace některých z výsledku přímé volby prezidenta republiky. Frustrace z faktu, že Miloš Zeman obhájil z vůle občanů naší země mandát a má před sebou dalších pět let na Pražském hradě.

A tím se opět vracím k Masarykovi. Bylo by skvělé, kdyby i oni nespokojení s výsledkem prezidentské volby se začali řídit heslem „Vy jeden, každý musíme snést mínění druhého“.

 

DOPORUČENÉ ČLÁNKY