Oni vás nenávidí!

Od , v kategorii Novinky - .

Parlamentní a prezidentské volby odkryly ve svém důsledku nebezpečný spodní proud v české společnosti. Na povrch se horečně dere nenávist vůči všem, kteří dopustili vítězství Andreje Babiše a Miloše Zemana.

Z uměleckých kruhů zaznívá pohrdání miliony voličů současného prezidenta. Komentátoři rozdělují lidi na správné občany a nes(vé)právné obyvatele. Mnou si ruce, že za pět let zemře 500 000 voličů Miloše Zemana. “Nevhodní” občané jsou označováni za lůzu a nevzdělance. Stáří je cejchováno za nepokrokové a tudíž bez práva rozhodovat.

Nositelé jediné pravdy se zaštiťují listopadem 1989 a jeho ideály. Sami po těchto ideálech dupou a ničí je. Svobodné volby, za které lidé tehdy demonstrovali, znevažují a dehonestují. Proč? Protože nedopadly podle jejich představ.

Snaží se nalhávat, že zažíváme reinkarnaci Pražského jara 1968 a Sametové revoluce 1989. Ve skutečnosti jde jen o pokus dát líbivou fasádu prachsprostému boji o moc a koryta v režii donedávna všemocných.

Nenávidí miliony občanů této země, kteří se ve volbách svobodně rozhodli. Podle vykladačů jediné pravdy nesprávně a zavrženíhodně.

Není překvapivé, že mediální podporu tomuto boji o moc poskytují Česká televize a Bakalovo mediální impérium. Nejde přitom o žádné symboly demokracie. Jsou to mediální pilíře mocenských struktur, které si parcelovaly vliv v zemi v letech 2002 až 2017.

Naši demokracii neohrožuje různost názorů. Neohrožují ji protesty občanů, kteří vyjadřují nespokojenost s kroky politiků. To k demokracii bytostně patří.

Demokracii ohrožují ti, kteří vytáhli na světlo, z příšeří, kam jedině patří, nenávist. Sžíravou a nesmlouvavou. Nenávist kádrující, soudící a šmahem odsuzující.

Na povrch se dostaly síly, které této zemi už přinesly mnohá neštěstí. Ne síly jara 1968 nebo listopadu 1989. V naší zemi začal strašit duch druhé republiky, 50. a 70. let. Časů, kdy měli své žně ideologové, skrývající se za vzletná hesla.

Titulek tohoto mého zamyšlení zní: Oni vás nenávidí. Už totiž nejde jen o nenávist k současnému prezidentovi a premiérovi. Na to jsme na Hradě od politických oponentů zvyklí.

Teď jsme dál. Bohužel. Oni nenávidí každého z vás, kdo nejde s nimi.

Svoboda a demokracie v České republice tak v jubilejním roce 2018 prochází důležitou zkouškou. A je na každém z nás, zda v souboji s kultem nenávisti obstojí.

Držme si palce. Bude to potřeba.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY