Ne nový listopad 89, ale březen TOP 09

Od , v kategorii Novinky - .

Ztráta moci bývá pro řadu politiků bolestivou zkušeností. Jeden takový příběh máme možnost sledovat takřka v přímém přenosu. TOP 09 prošla do Poslanecké sněmovny s hodně odřenýma ušima. Co ubylo na mandátech, to přibylo na agresivitě.

Připomíná to zdecimovanou vlčí smečku, která kouše z vyděšení na všechny strany.

Majíce po drahných letech bohatých hostin takřka prázdný stůl, pokusili se politici TOP 09 vyvolat déja vu listopadu 1989. Na pomoc přispěchali, nepřekvapivě, četní umělci, novináři, komentátoři a část nakloněného studenstva.

Klíčová role v příběhu byla ovšem přisouzena České televizi, která ostatně budí dojem mimoparlamentní buňky oné ministrany. V divém boji TOP 09 už chyběl jen návrh návrh na ústavní zakotvení vedoucí úlohy České televize ve státě a ve společnosti.

Zmínění komentátoři se nyní horečně snaží, v duchu TOP 09, vykreslovat proběhlé manifestace za reinkarnaci listopadu 1989, či snad za jeho dokončení.

Realita je ale o mnoho prozaičtější. Českou televizi podpořilo jen 4000 lidí, mezi nimi klasik TOP 09 Mirek Kalousek. Manifestace prostě nemají podporu široké veřejnosti, která je ostatně těmito akcemi urážena. Za to, že si “dovolila” v demokratických a svobodných volbách zvolit Miloše Zemana a Andreje Babiše.

Právě míra nenávisti, která nyní vyvěrá, je jediným vážným problémem. Pod kuratelou TOP 09 vypluly na povrch ty spodní proudy české společnosti, které v naší historii stály například za insigniádou nebo hnusem druhé republiky. Samozřejmě nejde o většinu manifestujících, takové obvinění by bylo nespravedlivé. V každém případě je to ale TOP 09, která za výron nenávistných projevů nese plnou politickou odpovědnost.

Shrneme-li si tedy celý příběh, nejsme v žádném případě svědky reprízy listopadu 1989.

Prožíváme březen TOP 09. Nic víc.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY