Boj, to není humanita

Od , v kategorii Novinky - .

Slavnostní okamžik se blíží. Již zítra odpoledne pan prezident složí slib prezidenta republiky ve Vladislavském sále Pražského hradu. Potvrzeno tak bude přání občanů, vyjádřené v nedávných svobodných, demokratických a přímých volbách hlavy státu. Miloš Zeman bude naším prezidentem dalších pět let.

Dnes si připomínáme 168. výročí narození prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Na místě je poklonit se jeho památce, jak dnes dopoledne učinili pan prezident se svojí paní na hřbitově v Lánech.

Pieta a nadcházející slavnostní okamžik jsou také příležitostí pro ohlédnutí se. Od podzimních sněmovních voleb jsme svědky vzrůstu nepřátelských, ba přímo nenávistných nálad ve společnosti. Vzmáhají se zlostné osobní útoky, kádrování lidí a názorů. Je to, zaplaťpánbůh za to, boj slovní. Ale je to boj.

Masaryk říkal, boj, to není humanita. Pokud máme společně něco dokázat, být silnými, suverénními a důstojnými, měli bychom na boj zapomenout. Ano, můžeme se přít, polemizovat spolu, nesouhlasit. I emoce mohou být přítomny.

Ale neměli bychom podléhat hlasům těch, kteří mezi nás vznášejí výkřiky o kandelábrech, hrozí fyzickým násilím oponentům a napadají ty, kteří se svým životem osvědčili v práci ve prospěch celku.

Pamatujme tedy v těchto dnech na ono Masarykovo:

Boj, to není humanita

DOPORUČENÉ ČLÁNKY